صدای آسمانی

امام صادق (ع) فرمودند:

«پیش از قیام قائم پنج نشانه حتمی هست که عبارتند از: یمانی و سُفیانی و صدای آسمانی و کشته شدن نفس زکیّه و فرورفتن زمین در منطقه بیداء»

(کمال الدین و تمام النعمه، باب57 حدیث7)

در سال ظهور حضرت مهدی (عج) صدایی از آسمان شنیده می شود که بر اساس برخی از روایات روشن ترین دلیل و محکم ترین برهان بر ظهور امام زمان (عج) می باشد (الغیبه نعمانی، باب14 حدیث 67) حدود 100 روایت از شیعه و سنّی اصل این ندا را اثبات می کند (ندای آسمانی، صفحه 212؛ تألیف سید حسن زمانی) در این نوشتار به معرفی کلّی این ندای ملکوتی می پردازیم:

1-  صدای آسمانی در قرآن:

برخی از آیات قرآن کریم به وسیله احادیثی از امامان معصوم (ع) به ندای آسمانی تفسیر شده اند. مانند: آیه 2 سوره قمر، آیات 8 تا 10 سوره مدثر، آیات 41 و 42 سوره ق، آیه 1 سوره نحل و آیه 4 سوره شعراء.

عبدالله بن سنان می گوید: نزد امام صادق (ع) بودم، شنیدم مردی از هَمدان به حضرت می گوید:

این عامّه (اهل تسنّن) ما را مسخره می کنند و به ما می گویند: شما گمان می کنید که مُنادی از آسمان به اسم صاحب این امر (حضرت مهدی (عج)) ندا می دهد. حضرت که تکیه داده بودند خشمگین شده و به حالت نشسته درآمدند و فرمودند:

«... شهادت می دهم که از پدرم شنیدم که می فرمود: به خدا قسم، این مطلب در کتاب خداوند –عزّوجلّ- به وضوح آمده است، آنجایی که خداوند می فرماید: «إن نشأ ننزّل علیهم من السماء آیه فظلّت أعناقهم لها خاضعین» اگر ما اراده کنیم، از آسمان بر آنان نشانه ای نازل می کنیم که گردن هایشان در برابر آن خاضع و فروتن گردد. (شعراء4) پس در آن هنگام کسی در زمین باقی نمی ماند مگر آن که در برابر آن صدا خضوع کند و گردن خود را فرود آورد...»

(الغیبه نعمانی، باب14 حدیث19)

2-  ندا دهنده:

پنج حدیث، ندا دهنده را «جبرئیل امین (ع)» معرفی می کند.

(ندای آسمانی، صفحه 86)

امام باقر (ع) فرمودند:

«و آن (صدای آسمانی) صدای جبرئیل (ع) است.»

(الغیبه نعمانی، باب16 حدیث6)

3-  محتوای صدای آسمانی:

در احادیث فراوان مضمون و محتوای صدای آسمانی بیان شده است. از جمع بندی تمام این روایات به این نتیجه می رسیم که: ندا دهنده آسمانی اولاً: حضرت مهدی (عج) را با نام خود و نام پدر بزرگوارش معرفی می کند، و ثانیاً: به جهانیان اعلام می کند که ای اهل عالم: 1- حجت خدا ظاهر شد؛ 2- حق با اوست؛ 3- حق با آل محمد (ص) است؛ 4- حق با حضرت علی (ع) و شیعیان اوست؛ 5- خداوند او را برای نابودی ستمگران برانگیخته است؛ 6- دیگر، دوران ستمگران سپری گردید؛ 7- او امیر شماست و فرمان به دست اوست؛ 8- از او اطاعت کنید؛ 9- به سوی او در مکه معظّمه بشتابید؛ 10- یاران او اولیای پروردگارند.

(در آستانه ظهور، صفحه88؛ تألیف: حجت الاسلام علی اکبر مهدی پور)

4-  مخاطبان صدای آسمانی و زبان آن:

تمام اهل زمین صدای آسمانی را می شنوند؛ و هر گروه و ملّتی نیز آن را به زبان مادری خود می شنود:

زراره می گوید: امام صادق (ع) فرمودند: «ندا دهنده ای به اسم قائم (عج) ندا می دهد.» من پرسیدم: این ندا خاص است یا عام و همگانی؟ حضرت فرمودند: «عام است و هر قومی با زبان خود آن را می شنود.»

(کمال الدین و تمام النعمه، باب57 حدیث8)

5-  زمان صدای آسمانی:

امام صادق (ع) فرمودند:

«قائم خروج نمی کند تا این که از دل آسمان در شب بیست و سوم ماه رمضان، شب جمعه، به اسم او ندا داده شود.»

(الغیبه نعمانی، باب16 حدیث6)

(البته بر اساس قانون «بَداء» خصوصیات ندای آسمانی از جمله زمان آن حتمی نیست و ممکن است تغییر کند، گرچه اصل وقوع این ندا قطعی است. برای مطالعه بیشتر در مورد سنّت «بَداء» به تفسیر آیه 39 سوره رعد مراجعه کنید.)

6-  صدای شیطانی:

در روایات مربوط به صدای آسمانی، از صدای دیگری نیز گفتگو شده است که از ناحیه شیطان می باشد و بعد از صدای آسمانی شنیده می شود:

امام باقر (ع) فرمودند:

«و در پایان روز، صدای ابلیس ملعون است که ندا می دهد: «بدانید که فلانی مظلومانه کشته شد» برای این که مردم را دچار شک و گرفتاری سازد. پس چه بسا افراد شک کننده و سرگردان در آن روز (پدید آیند) که در آتش سرازیر خواهند شد.»

(الغیبه نعمانی، باب14 حدیث13)

امام صادق (ع) فرمودند:

«سپس ابلیس در آخر روز از زمین ندا می دهد: «بدانید که حق با عثمان و پیروان اوست» در این وقت است که اهل باطل شک می کنند.»

(الغیبه شیخ طوسی، حدیث425)

7-  وظیفه ما:

در قدم اول باید با مراجعه به روایات و کلمات بزرگان، در مورد صدای آسمانی و نیز صدای شیطانیِ پس از آن، اطلاعات لازم را به دست بیاوریم؛ و در گام بعدی، اگر این دو اتفاق در زمان ما رخ داد لازم است که مطیع و دنباله روی صدای اول باشیم و به صدای دوم هیچ اعتنایی نکرده و به شدت از آن بپرهیزیم:

امام باقر (ع) فرمودند:

«از صدای اول پیروی کنید و بپرهیزید از صدای دوم تا به وسیله آن دچار گرفتاری نشوید.»

(الغیبه نعمانی، باب14 حدیث13)

«صدای (اول که صدای جبرئیل (ع) است) در ماه رمضان در شب جمعه شب بیست و سوم است؛ پس در آن شک نکنید، بشنوید و اطاعت کنید.»

(همان)

«پس هنگامی که ندا دهنده از آسمان ندا داد، پس کوچ کنید کوچ کنید؛ به خدا قسم گویی او (مهدی موعود) را بین رُکن و مقام (کنار کعبه) می بینم...»

(الغیبه نعمانی، باب14 حدیث22)

آیت الله موسوی اصفهانی (ره) در کتاب شریف «مکیال المکارم» جلد دوم بخش هشتم، بیست و یکمین وظیفه شیعیان نسبت به امام زمان (عج) را این گونه بیان می فرماید:

«شناختن علامت های ظهور آن حضرت (عج) به ویژه علائم حتمی که امامانِ بر حق (ع) آنها را خبر داده اند [از وظایف مهم شیعیان است.]»

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی می نویسد:

«شناختن علائم ظهور واجب است؛ برای این که انسان در گمراهی نیفتد و ضرر های احتمالی دفع شود.»

(منتخب الأثر، جلد3 صفحه303)

الهی به حق دل خون زینب (س)

عجل لولیک الفرج

 

/ 4 نظر / 52 بازدید
جوان شیعه

السلام علیک یا ابا عبدالله با تشکر از مطلب خوبتون با مطلب (آثار و برکات عزاداری - حفظ رمز عاشورا)آپم

قفنوس

سلام بزرگوار عزاداریهاتون قبول باشه. به امید ظهور دولت یار- پاک بمانید و رستگار

کانون مهدویت سنا

"بسم رب المهدی(عج)" کانون مهدویت سنا برگزار می کند: مراسم بزرگ "آغاز عهد" به مناسبت هزار و صد و هفتاد و ششمین سال آغاز امامت امام عصر(عج) سخنران:استاد علی اکبر رائفی پور "همراه با اکران فیلم مستند" و اجرای ترانه مهدوی "عطر دلتنگی" تهیه شده در کانون مهدویت سنا زمان : پنجشنبه 11 دی ماه 1393، ساعت 13 مکان : تهران، خیابان شریعتی، خیابان خاقانی، خیابان عطاری مقدم، بن بست دانش، دانشگاه آزاد واحد علوم پزشکی تهران، سالن آمفی تئاتر شهید احمدرضا احدی منتظر حضور گرمتان هستیم... لطفا رسانه باشید یا علی (ع)