فرو رفتن زمین در منطقه بَیداء

امام صادق (ع) فرمودند:

«پیش از قیام قائم پنج نشانه حتمی هست که عبارتند از: یمانی و سُفیانی و صدای آسمانی و کشته شدن نفس زکیّه و فرورفتن زمین در منطقه بیداء»

(کمال الدین و تمام النعمه، باب57 حدیث7)

احادیث و اخباری که از طریق اصحاب و تابعین و تابعینِ تابعین در مورد خَسف بَیداء (فرو رفتن زمین در منطقه بیداء) و سفیانی به دست ما رسیده بسیار زیاد است. هرکس طالب دیدن این روایات است باید به تفاسیر شیعه و سنّی مثل: مجمع البیان، نور الثقلین، تبیان، بُرهان، صافی، تفسیر ابوالفتوح، دُرّ المنثور، طبری، قُرطبی، روح المعانی، روح البیان و... مراجعه کند. در این تفاسیر، بشارت به ظهور حضرت مهدی (ع) و بحث های مفصّل در مورد سفیانی و خَسف بیداء مطرح شده است.

(آیت الله العظمی صافی گلپایگانی ؛ منتخب الأثر، جلد3 صفحه96)

در این شماره شرحی مختصر و مفید از واقعه «خَسف بَیداء» را از نظر می گذرانیم:

1-  معانی کلمات «خَسف» و «بیداء» :

خَسف به معنای فرورفتن و پنهان شدن است.

(فرهنگ نامه مهدویت، صفحه211، تألیف: خدا مراد سلیمیان)

بَیداء در لغت به معنای دشت هموار، پهناور و خالی از سَکَنه و آب و علف می باشد. در میان مکه و مدینه (و البته در نزدیکی مدینه) دشت پهناورِ شنزاری است که بیداء نام دارد.

(در آستانه ظهور، صفحه105؛ تألیف: حجت الاسلام علی اکبر مهدی پور)

مشاهده عینی حجت الاسلام علی اکبر مهدی پور: «در پرس و جویی که در ایام حج از اهالی مدینه کردیم، آن ها بیداء را از نواحی مدینه معرفی کردند و تأکید کردند که اکنون نیز به نام بیداء معروف است. سپس تابلوی بیداء را در مسیر مسجد شجره مشاهده کردیم. روی این بیان سرزمین بیداء در نزدیکی مدینه و از نواحی آن به شمار می آید.»

(در آستانه ظهور، صفحه118)

2-  خسف بَیداء در قرآن:

قرآن کریم در دو مورد پیرامون خَسف سپاه سفیانی در سرزمین بیداء سخن گفته است: سوره نساء آیه 47، سوره سبأ آیه 51.

امام باقر (ع) فرمودند:

«... فرمانده سپاه سفیانی وارد بیداء می شود، آن گاه مُنادی آسمانی ندا می دهد که: «یا بیداء أبیدی القوم» ای سرزمین بیداء این گروه را نابود کن. پس زمین ایشان را به درون خود فرو می برد و هیچ یک از آنان نجات نمی یابند مگر سه نفر که خداوند صورت هایشان را به پشت سرشان بر می گرداند و این سه نفر از قبیله کلب هستند؛ و این آیه در حق آنان نازل شده است: «یا ایّها الّذین او توا الکتاب آمنوا بما نزّلنا مصدّقاً لما معکم من قبل أن نطمس وجوهاً فنردّها علی أدبارها» ای کسانی که کتاب (خدا) به شما داده شده، به آنچه (بر پیامبر خود) نازل کردیم –وهماهنگ با نشانه هایی است که با شماست- ایمان بیاورید، پیش از آن که صورت هایی را محو کنیم، سپس به پشت سرشان برگردانیم. (نساء47)»

(الغیبه نعمانی، باب14 حدیث67)

امیرالمؤمنین (ع) فرمودند:

«... (سفیانی) از شام خروج می کند. مردم شام تسلیم شده و از او اطاعت می کنند به جز چند گروه که بر حق پایدارند و خداوند آنان را از خروج با سفیانی حفظ می کند. سفیانی با لشکری انبوه و آراسته به مدینه می آید. هنگامی که به سرزمین بیداء مدینه می رسند خداوند آن ها را به زمین فرو می برد؛ و این همان فرمایش خدای –عزّوجلّ- است در قرآن: «ولو تری إذ فزعوا فلافوت و أخذوا من مکان قریب» و اگر آنان را مشاهده کنی هنگامی که دچار وحشت شده اند و رهایی ندارند و از مکان نزدیکی (یعنی زیر پاهایشان) گرفتار می شوند (تعجب خواهی کرد). (سبأ 51)»

(الغیبه نعمانی، باب18 حدیث14)

3-  شرح ماجرا:

مرحوم آیت الله سید محمد کاظم قزوینی در کتاب «امام مهدی (عج) از ولادت تا ظهور» صفحات 554 تا 557 می نویسد:

از نشانه های قطعی ظهور حضرت مهدی (عج) فرورفتن بخشی از سپاه تجاوز کار سفیانی بر زمین، میان دو شهر مقدس مکه و مدینه است... سفیانی سپاهی گران به سوی مدینه منوّره به منظور پیکار با حضرت مهدی (عج) و دستیابی به آن وجود گرانمایه گسیل می دارد. این سپاه تجاوز کار پس از رسیدن به مدینه در می یابد که حضرت مهدی (عج) به مکه شتافته است، به همین جهت بی درنگ راه مکه را در پیش می گیرد. در میانه راه هنگامی که به پهن دشتی که در میان مدینه و مکه است می رسد، خداوند به زمین فرمان می دهد تا آن لشکر تجاوز کار را ببلعد؛ و زمین نیز به امر خدا همه آنان را با تمامی وسایل و تجهیزات و امکانات می بلعد و تنها دو نفر باقی می مانند (در مورد تعداد افرادی که زنده می مانند در احادیث به اختلاف سخن رفته است: یک نفر، دو نفر، سه نفر، اندک) تا یکی خبر این رخداد عظیم و شگرف را به سفیانی ببرد و دیگری به امام مهدی (عج). روشن است که این فرورفتن زمین و بلعیده شدن سپاه تجاوز کار کفر، به سبب زمین لرزه یا حوادث طبیعی که گاه در مناطق مختلف جهان روی می دهد نمی باشد، بلکه تنها عذاب شدید و کیفر عبرت انگیز و سختی است که به خاطر آن همه شقاوت ها و پلیدی ها دامنگیر آنان می شود و به فرمان خدا رخ می دهد، همان گونه که قرآن می فرماید: «هنگامی که خدا بخواهد کاری انجام دهد، فرمانش تنها این است که می گوید: موجود باش، پس موجود می شود.» (یس82)

آری این فرورفتن زمین بدان معناست که شکاف عمیقی در زمین پدیدار می گردد و بر اثر آن شکاف عظیم، حفره و گودال وسیع و گسترده ای که ابعاد آن برای ما نا معلوم است دهان می گشاید و با دهان گشودن ناگهانیِ زمین، سپاه سفیانی در اعماق آن فرو می رود و آن گاه میلیون ها تُن خاک و گل و لای بر سر آنان فرو می ریزد و همگی نابود می گردند.

 

 

آیت الله موسوی اصفهانی (ره) در کتاب شریف «مکیال المکارم» جلد دوم بخش هشتم، بیست و یکمین وظیفه شیعیان نسبت به امام زمان (عج) را این گونه بیان می فرماید:

«شناختن علامت های ظهور آن حضرت (عج) به ویژه علائم حتمی که امامانِ بر حق (ع) آنها را خبر داده اند [از وظایف مهم شیعیان است.]»

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی  می نویسد:

«شناختن علائم ظهور واجب است؛ برای این که انسان در گمراهی نیفتد و ضرر های احتمالی دفع شود.»

(منتخب الأثر، جلد3 صفحه303)

اللهم عجل لولیک الفرج 

/ 8 نظر / 207 بازدید
سلام

سلام خیلی خیلی ممنون بابت این مطالب ارزنده. و توفیقاتتون همواره افزون.

شبنم

ان شالله به زودی زود شاهد روی دادن نشانه های ظهور مولمون باشیم....

نقطه نوشت

سلام بعد از دو سال اومدم وبلاگتون ما رو یادتون میاد؟ :) وبلاگ نقطه نوشت

دارد غریبی تو نفس گیر می شود ...

با سلام، به شکرانه به درک واصل شدن ملک عبدالله مناسب است مومنین با ادای نماز شکر برای تعجیل در فرج مولایمان حضرت ولی عصر (عج) دعا نمائیم. موسسه منتظران منجی (عج)

دارد غریبی تو نفس گیر می شود ...

حاج اقا پناهیان: نیاز ما به امام مهمترین نیاز در ارتباطات انسانی است. نمیشود جای این نیاز را با محبت و رابطۀ دیگری پر کرد. اگر جای امام را در قلبت، به دیگری بدهی، مقام امام را در قلبت غصب کرده ای. و هیچگاه از زندگیت لذت کافی و کامل نخواهی برد. BayanManavi.ir

کوله پشتی

آدمي به خودي خود نمي افته اگر هم بيفته از سمتي مي افته کـه بـه خـــدا تکيه نکرده باشه

دارد غریبی تو نفس گیر می شود ...

از تو گفتن ها به تيراژ بي نهايت چاپ ميشود، مي رود کتابخانه ها عمل کردن اما هنوز در انبارهاي غفلت خاک کج فهمي مي خورد! "یا صاحب الزمان ادرکنی "

سلام علیکم اجرتون باصاحب الزمان ایام فاطمیه روخدمتتون تسلیت میگم با پست جدید منتظرحضورتونم التماس دعا...